Wprowadziliśmy do oferty uniwersalny zestaw dodatkowych świateł LED do jazdy dziennej (DRL). Zestaw występuje w 2 wersjach – światła prostokątne (+moduł elektroniczny+mocowanie+kabelki) oraz światła okrągłe (moduł wbudowany w lampę+mocowanie+kabelki).

Oba zestawy pracują na napięcie 12/24 V i oba zawierają po 4 diody POWER LED. Zestaw posiada oczywiście homologację a jego montaż powinien zostać dokonany zgodnie z wytycznymi normy ECE R48 (wysokość montażu 250-1500 mm, minimalny rozstaw świateł 600 mm). Oba zestawy posiadają moduł sterujący umożliwiający automatyczną pracę świateł :

włączenie stacyjki – zapalenie świateł DRL (światła zapalają się automatycznie po włączeniu stacyjki)

włączenie świateł mijania – wyłączenie świateł DRL (światła wyłączają się automatycznie po włączeniu przełącznika świateł mijania). Ta funkcja jest opcjonalna i w zależności od podłączenia może być aktywna lub modyfikowana (np. można realizować podłączenie światła mijania +DRL a światła wyłączają się w momencie włączenia świateł długich).

Uchwyty świateł prostokątnych mogą być mocowane zarówno “bocznie” jak i “tylne” – co daje wiele możliwości montażu (do bocznej powierzchni lub do tylnej). Światła okrągłe posiadają uchwyty montażowe (obejmy) nakładane na światła LED. Przykładowe połączenie zestawy prostokątnego wygląda następująco :

Jak widać zarówno strona montażu “mechanicznego” jak i :elektrycznego” jest bardzo łatwa i zestaw można zamontować samodzielnie. Schemat lampy z okrągłym korpusem w połączeniu rożni się jedynie brakiem modułu elektronicznego sterowania – który jest już zamontowany w lampie (w przypadku lampy prostokątnej nie ma fizycznie miejsca z uwagi na jej małe rozmiary – dlatego moduł sterowania jest oddzielnym elementem). Rozmiary lamp prostokątnych to 126 x 23 x 29 mm (dł. x szer. x głeb.). Lampy okrągłe mają średnicę 90 mm i całkowitą głębokość 65 mm. Podłączenie kabli jest w obu wypadkach identyczne (przy światłach prostokątnych dochodzi tylko dodatkowo moduł) – masa, sygnał + ze stacyjki, sygnał + od świateł mijania.

Na bazie tego zestawu dokonaliśmy kilku montaży lamp DRL do pojazdów Daily 2012 oraz Stralis 2010. Zdjęcia z zamontowanych lamp w zderzakach :

Jak widać opcji montażu jest co najmniej kilka (oczywiście w ramach znormalizowanych punktów montażowych ECE R48). Lampy dodają nowoczesnego i niepowtarzalnego widoku – a ich stosowanie podnosi bezpieczeństwo (widoczność) i obniża zużycie energii konsumowanej przez pojazd podczas ruchu (niższe spalanie / niższe koszty).